Gramatyka
czasowniki nieregularne
Tabela czasowników nieregularnych wraz z wymową i ćwiczeniami, podzielona na 3 poziomy zaawansowania.
liczba mnoga
Zasady tworzenia liczby mnogiej, rzeczowniki nieregularne oraz rzeczowniki występujące tylko w liczbie mnogiej.
Zaimki
zaimek osobowy
Czym są zaimki osobowe? W języku polskim to np. ja, ty, on, ona, ono. Przyjrzyjmy się zaimkom w języku angielskim:
zaimki dzierżawcze
Mine, yours, ours, theirs to przykłady zaimków dzierżawczych. Czym „yours” różni się od „your”? Dowiesz się właśnie z tego artykułu.
zaimki wskazujące
Bardzo proste zagadnienie. Zaimki wskazujące w języku angielskim to: this, that, these, those.
zaimki zwrotne i emfatyczne
Zaimki zwrotne to „się”, „siebie”. Z kolei zaimki emfatyczne to np. „sam”, „sama”.
W języku polskim „się” nie odmienia się – mówimy: cieszę się, cieszysz się, on się cieszy – „się” zawsze zostaje w takiej samej formie. Jednak w angielskim jest inaczej:
zaimki pytające
Zaimki pytające to na przykład gdzie, kto, kiedy, dlaczego. Służą do tworzenia pytań szczegółowych.
zaimki wzajemne
Zaimki wzajemne w języku angielskim to each other oraz one another. W tym artykule dowiesz się, jak ich używać i czym różnią się od zaimków zwrotnych.
zaimki bezosobowe
Zaimki bezosobowe w języku angielskim to one, you, they, we. Nie odnoszą się do konkretnej osoby, ale do ogółu.
zaimki względne
Zaimki względne to who, which, that, whose i whom. Zaimek who (który) odnosi się do ludzi i czasami do zwierząt domowych.
each i every
Jaka jest różnica między each i every? Którego z tych zaimków używa się w odniesieniu do małych ilości, a którego w odniesieniu do dużych?
both i all
Both to zaimek, który znaczy obie, oba, obydwaj i odnosi się do dwóch osób, zwierząt lub rzeczy.
much, many, few, little
Little znaczy mało w sensie negatywnym – coś jest, ale jest tego bardzo mało. Tego zaimka używa się z rzeczownikami niepoliczalnymi.
anybody, anything, anywhere
Te zaimki występują w pytaniach, przeczeniach i zdaniach oznajmujących. Mają kilka znaczeń – w zależności od kontekstu i zdania. Anybody w przeczeniu znaczy „nikt”. Porównaj oba zdania:
everybody, nobody, somebody
Poniższy artykuł opisuje zaimki nieokreślone w języku angielskim – łączenia z some, no i every. Łączenia z zaimkiem any znajdziesz w osobnym artykule
Przysłówek
stopniowanie przysłówków
Jeśli potrafisz stopniować przymiotniki, stopniowanie przysłówków nie sprawi ci trudności. Jeśli przysłówek jest jednosylabowy, stopień wyższy tworzy się dodając –er, a stopień najwyższy przez dodanie końcówki –est.
tworzenie przysłówków
Jak utworzyć przysłówek z przymiotnika i nie dać się nabrać na przymiotnik „w przebraniu” przysłówka i podejrzanie podobne formy, które wcale nie mają takiego samego znaczenia…
Liczebnik
liczebniki główne
Artykuł opisuje liczebniki główne od jednego do miliona oraz różne sposoby czytania zera. Z zerem sprawa jest trochę skomplikowana, bo po angielsku ten liczebnik ma kilka odpowiedników w zależności od kontekstu: oh, love, nil, nought lub zero.
liczebniki porządkowe
Liczebniki porządkowe (ordinal numbers) to np. pierwszy, piąty, dwudziesty. Bardzo łatwe zagadnienie w angielskim. Podstawa to zapamiętanie czterech tajemniczych skrótów: 1st, 2nd, 3rd, 4th.
Przymiotnik
przymiotniki dzierżawcze
Mój, twój, jego to przykłady przymiotników dzierżawczych. Jedna forma angielskiego „my” odpowiada aż czterem formom w języku polskim – moi, moja, moje, mój. Tak samo jest w przypadku your i our.
Konstrukcje gramatyczne
zdania warunkowe
W języku angielskim wyróżnia się cztery rodzaje okresów warunkowych i okresy mieszane. Wybór właściwego zależy od tego, czy zdanie odnosi się do przeszłości, przyszłości, czy teraźniejszości i jakie jest prawdopodobieństwo, że dana czynność się wydarzy.
konstrukcja wish
Wyróżnia się trzy główne konstrukcje gramatyczne z wish. Poniżej znajdziesz dokładne omówienie wszystkich wraz z przykładami i zastosowaniem.
question tags
Z tego artykuł dowiesz się czym są question tags i jak należy ich używać. Poznasz też ich formy w poszczególnych czasach.
tryb rozkazujący
Tryb rozkazujący jest bardzo łatwy i nie sprawia trudności osobom uczącym się angielskiego. Do tworzenia trybu rozkazującego używamy podstawowej formy czasownika. Na przykład:
podmiot z it
It’s znaczy po polsku „jest” albo „to jest”. Na przykład: It’s cloudy. – Jest pochmurno.
podmiot z there
Konstrukcja „there is” znaczy „jest”. Używamy jej, aby powiedzieć, że coś jest albo czegoś nie ma, np. w moim pokoju jest biuro, szafa, łóżko, ale nie ma telewizora.
pytania pośrednie – indirect questions
Z tego artykułu dowiesz się czym są tzw. indirect questions w języku angielskim i czym różnią się od pytań pośrednich.
konstrukcja it’s high time
Konstrukcja it’s time znaczy po polsku „pora, żeby”. Dla wzmocnienia dodaje się high – it’s high time (najwyższa pora, żeby).
strona bierna
Artykuł opisuje stronę bierną i czynną, budowę strony biernej w różnych czasach i z czasownikami modalnymi. Dowiesz się też, jakie czasownik są nieprzechodnie, co to jest „reporting verb” i jak tworzyć prawidłowo dopełnienie.
konstrukcja had better
Konstrukcja had better znaczy „lepiej, żeby”. Ma podobne znaczenie do czasownika modalnego „should” – służy do udzielania rad.
Przyimek
przyimek
Przyimki czasu pozwalają na określenie kiedy jakaś czynność lub wydarzenie miało miejsce.
Czasownik „to be” – odmiana w Present Simple
Czasownik „to be” – odmiana w Past Simple
Liczba mnoga rzeczownika
So i such
Przedimek „the” – nazwy geograficzne
Dopełniacz saksoński
Used to
Czasownik modalny should
Czasowniki modalne must i mustn’t